Blog

COVID-19, Vergiler ve Diğer Gelişmeler

Değerli Özfield Müşterileri,

Vergiler, finanslar ve sizin için özetlemeyi umduğum bireysel ve küçük işletmelerle alakalı birçok gelişme oldu. Bu gelişmeleri nasıl kullanabileceğinizi anlamanızda yardımcı olmak için bu makaleye linklerde ekleyeceğim.

Konu #1: Vergi Beyanlarının Son Tarihi

Konu #1: Vergi Beyanlarının Son Tarihi

Özet: Kişiler ve C Corplar için Vergi Beyanlarının Son Tarihi 15 Temmuz’a ertelendi. Eyaletlerin bu konu hakkında şu an açıklamarı yok, birçok eyalet hala 15 Nisan. Mevcut müşterilerimiz için biz otomatik olarak erteleme alıyoruz, yeni müşterimizseniz ve erteleme ihtiyacınız varsa, tax@ozfield.com adresine bilgilerinizi içeren bir e-posta gönderin.

COVID-19 nedeniyle, hazine departmanı Federal Hükümet tarafından vergi bitiş tarihini uzatılması konusunda talimat almıştır. IRS, 15 Nisan’a kadar ödemek zorunda olan kişi ve şirketler için herhangi bir ceza veya faiz olmayacağını belirterekten 15 Temmuz’a kadar izin verdiğini yayınladı.  Bu konuyla alakalı Illinois veya başka eyaletlerden henüz bir bilgi almadık.  Mümkünse, 15 Nisan’a kadar vergilerinizi tamamlamanız öneriliyor.  Eğer yapamıyorsanız, geç başvuru cezası almamanız için mevcut müşterilerimize otomatik erteleme alıyoruz. Bu gelişmeden etkilenen vergi formları 1040, 1040-SR ve 1120’dir.

Geçen yılki vergiler için bizimle çalıştıysanız, 15 Nisan’a kadar sizden haber alamazsak sizin için otomatik olarak bir erteleme yapıyoruz. Ertelemeyi ofis olarak zorunluluğumuz olmamasına rağmen sizi geç gönderme cezalardan korumak için yapıyoruz. Yeni bir vergi müşterimizseniz, sizin için bir erteleme alabilmemiz için lütfen tax@ozfield.com adresinden adınızı, soyadınızı, sosyal güvenlik numaranızı ve doğum gününüzü içeren bir e-posta gönderin.

Ortaklıklar ve S-Şirketleri beyanları 15 Mart’ta son buldu, mevcut müşterilerimiz için ertemeler zamanında tamamlandı.

Konu #2: Bireylere ve ailelere yapılacak teşvik ödemeleri

Konu #2: Bireylere ve ailelere yapılacak teşvik ödemeleri

Özet: Her birey 1.200 $ alacak, evli aileler 2.400 $ + çocuk başına 500 $ alacak. Tam teşvik ödemeleri kişi başına 75.000 ABD Doları veya aile başına 150.000 ABD Doları ve altı geliri olanlar ile sınırlıdır. Mektupta çekinizi alabilmeniz için Adresinizin IRS ile güncel olduğundan emin olun.

Ekonomiyi canlandırmak ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için federal hükümet 1 Trilyon dolarlık teşvik paketi üzerinde anlaşma sağlamaya çalışıyor. Teşvik paketinin mevcut şartları aşağıdaki gibidir:

 • Her bir kişi, hazine departmanından posta yoluyla 1.200 $ (bu gece kongre toplantılarına göre miktar değişebilir) alacaktır.
 • Aileler ebeveyn başına 1.200 $, bağımlı başına 500 $ alacaktır. (4 kişilik bir aile 3.400 $ alacak)
 • Tam teşvik ödemesine hak kazanmak için, bireysel AGI’nın (gelirin) 75.000 ABD Doları’ndan az olması gerekir. Evli çiftler için 150.000 dolar.
 • 75.000 dolar geliri aşan bireyler, yaptıkları her 1.000 doları için teşvik ödemesini 50 dolar azaltacaktır, teşvik 99.000 $ ile sınırlandırılacaktır, yani geliriniz 99.000 doları aşarsa hiçbir şey alamazsınız.
 • Geliri 198.000 doları aşan aileler, yaptıkları her X doları için teşvik ödemesini X dolar azaltacaktır, teşvik 198.000 $ ile sınırlandırılacaktır, yani ailenizin geliri 198.000 $ ‘ı aşarsa hiçbir şey alamazsınız.
 • Tutarlar, 2018 vergi beyannamelerinize dayanacaktır. 2018’de vergi beyannameleri vermediyseniz, ancak 2019’da başvurduysanız, tutarlar 2019 vergi beyannamelerine dayanacaktır.

Teşvik ödemesinin size teslim edilebilmesi için IRS ile adresinizin güncel olduğundan emin olmanız gerekir. 2018’den beri taşındıysanız, adres değişikliği formunu doldurmanızı önemle tavsiye ederiz. Formun bağlantısı burada: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8822.pdf

Bu, kendi başınıza doldurabileceğiniz basit bir formdur. Yardıma ihtiyacınız varsa, size 50 $ hizmet ücreti karşılığında yardımcı olabiliriz.

Konu #3: COVID-19 nedeniyle SBA.GOV'den Küçük İşletme Yönetimi Kredileri

Konu #3: COVID-19 nedeniyle SBA.GOV’den Küçük İşletme Yönetimi Kredileri

Özet: SBA, teminatsız 25K $ ‘a, teminatlı 2M $’ a kadar Ekonomik Yaralanma Afet Kredileri sunmaktadır. Düşük faiz oranları. Mevcut borcu bu parayla yeniden finanse edemezsiniz ve sigortaya ihtiyacınız olacaktır.

Küçük işletmelerin bordro yapmasına ve işletmelerini aktif tutmasına yardımcı olmak için federal hükümet, SBA’ya sınırlı bir faiz oranı ile Ekonomik Yaralanma Kredileri teklif etmesini emretti, örneğin Illinois’de maksimum faiz oranı% 3,75. Şu anda 50 eyaletin tümü bu teşvik için uygundur ve daha fazla bilgiye aşağıdaki adresten ulaşılabilir: https://disasterloan.sba.gov/ela/

25.000 $ ‘ın üzerindeki krediler için teminat gereklidir ve SBA mevcut olduğunda gayrimenkulü teminat olarak alır. SBA, teminat eksikliği nedeniyle krediyi reddetmeyecektir, ancak SBA borçlunun mevcut teminatı taahhüt etmesini talep edecektir.

Yasalar, felaketin yol açtığı ekonomik yaralanmaları azaltmak için EIDL’leri 2.000.000 $ ile sınırlandırıyor. Her bir kredinin gerçek tutarı, SBA tarafından belirlenen ekonomik zarar, daha az iş kesintisi sigortası ve idari borç verme sınırına kadar olan diğer geri kazanımlarla sınırlıdır. SBA ayrıca, işletme ve / veya şirket sahiplerinden veya iştiraklerinden edinilebilecek potansiyel katkıları da göz önünde bulundurur. Bir işletme önemli bir istihdam kaynağı ise, SBA’nın 2.000.000 $ yasal sınırdan feragat etme yetkisi vardır.

EIDL uzun vadeli borçları finanse etmek için kullanılamaz ve kredi için sigorta gereklilikleri vardır. Bu program hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bankanızla konuşun ve kredi başvurunuzla ilgili herhangi bir belgeye ihtiyacınız olup olmayacağını bize bildirin.

Konu #4: Mortgage / Kira Yardımı / Kredi Kartı Ödemeleri / Taşıt Kredileri

Konu #4: Mortgage / Kira Yardımı / Kredi Kartı Ödemeleri / Taşıt Kredileri

Özet: Kira / ipotek yardımı ile ilgili Federal veya Devlet Rehberliği yoktur. Gelecekteki gelişmeler bekleniyor. Ödeme yapamazsanız bankanızı / bankacınızı ve kredi kartı şirketlerinizi arayın.

Her ne kadar Mortgage ödeme ertelemesi ve Kira Yardımı ile ilgili federal veya eyaletlerden bir bilgi bulunmasada, birçok finans kurumu müşterilerinin ihtiyaçlarına göre yardım sunmaktadır. Şahsen bankamdan bir telefon görüşmesi aldım, eğer COVID-19 nedeniyle zorlanırsam bankamın 90 güne kadar ödemeleri erteleme programı varmış. Bu noktada diğer bankaların bununla nasıl başa çıktıklarından emin değilim, ancak şu anda mali sıkıntı yaşıyorsanız ve ödeme yapamıyorsanız, lütfen bankanızın bu tür bir programa sahip olduklarından emin olmak için bankanızı / bankacınızı arayın. Aksi takdirde, atlanan ödemeler sözleşmenizi ihlal edebilir ve haciz altına girebilir ve krediniz üzerinde düşük not alabilirsiniz. Bu bilgiler, kredi kartı ödemelerinizin yanı sıra otomobil kredileri için de geçerli olabilir.

Konu #5: Sigorta Ödemeleri

Konu #5: Sigorta Ödemeleri
Sigorta ödemelerini ertelemeyle ilgili federal veya eyaletlerden bir yönlendirme bulunmamaktadır. Ancak birçok sigorta şirketi, müşterilerinin yükünü azaltmak için esneklik sunmaktadır. Bu sadece meşru zorluklar için geçerlidir. Şu anda bizimle sigortalıysanız ve yardıma ihtiyacınız varsa lütfen ofisimi arayın (Pazartesi – Cuma, sabah 9dan akşam 5e).

Konu #6: Rideshare Operatörleri (Uber / Lyft / Others)

Konu #6: Rideshare Operatörleri (Uber / Lyft / Others)
Birçok eyalette sokağa çıkma yasağı nedeniyle, rideshare işi diğer işler gibi aşırı derecede etkilendi. Geleneksel olarak işsizlik yardımlarına tabi olmayan bu iş dalı, IDES tarafından COVID-19 nedeniyle bir istisna yapılabileceği haber makaleleri yayınlanmaktadır. Daha fazla bilgiye bu adresten ulaşılabilir: https://www2.illinois.gov/ides/Pages/default.aspx

Konu #7: Kamyon ve Taşımacılık Şirketleri ve Hizmet Saatleri Kuralları

Konu #7: Kamyon ve Taşımacılık Şirketleri ve Hizmet Saatleri Kuralları
FMCSA kısa süre önce COVID-19 salgını için doğrudan kurtarma çalışmaları için sürücü saatlerini kısıtlayan hizmet düzenlemelerini askıya aldı. Illinois, aşırı kilo permitlerinden feragat etmiştir. Taşınan yükün gıda, tıbbi malzeme, COVID-19 ile ilgili ekipman ve tıbbi veya diğer acil durum hizmetleri sağlayan personelin ihtiyaçlarını karşılamak için acil yardım çabalarını desteklemesi durumunda FMCSA saat kısıtlamasından feragat etmiştir. Pek çok dinlenme alanı farklı eyaletlerde kapatılmıştır, bu nedenle şirketlerin ve sürücülerin dinlenme noktaları konusunda ihtiyatlı kalmaları gerekir.

Gelişmeler oldukça sizinle paylaşacağız.

Sevgi ve saygılarımla,

Orkun Özkaymak, CPA

COVID-19, Taxes and Other Developments

Dear Ozfield Clients,

There have been many developments regarding taxes, financials and other individual and small business-related news which I hope to summarize for you.  I will also be including links in this article to help you understand how you can utilize these developments.

Issue #1: Tax Deadline

Issue #1: Tax Deadline

Summary: For individuals and C Corps Tax Deadline has been moved to July 15th. No guidance from states, many states are still April 15th.  We get extensions for our existing clients, if you are a new tax client and need an extension, send an email to tax@ozfield.com with your information.

Due to COVID-19, the treasury department has been instructed by the Federal Government to extend the tax due date.  IRS has recently released guidance stating that there will not be any penalties or interests charged for people and companies who have to pay by April 15, until July 15.  That effectively means that you will have until July 15th to file and pay for your 2019 tax returns with the IRS.  We haven’t received such guidance regarding Illinois or other state tax returns that are due.  If you can, you should still file by April 15th, if you are unable to, then we will get an automatic extension for you to file so that you won’t be charged late filing penalties.  Tax forms affected by this development are 1040, 1040-SR, and 1120.

If you were our client for last year’s taxes, we will automatically get an extension for you if we don’t hear from you by April 15th.  We do this to avoid late filing penalties that you might incur, and we are under no obligation to do so, but we do it to provide you with a peace of mind.  If you are a new tax client, please send us an email at tax@ozfield.com with your name, last name, social security number and birthday so that we can get an extension for you as well.

Partnerships and S-Corporations were due on March 15th, for existing clients we already got extensions for you.

Issue #2: Stimulus payments to individuals and families

Issue #2: Stimulus payments to individuals and families

Summary: Each individual will get $1,200 and families will get $2,400 + $500 per kid.  The full payment is capped at $75K per individual or $150K per family. Make sure your address is up to date with the IRS.

In order to stimulate the economy and help those in need, the federal government is working towards an agreement on a $1 Trillion stimulus package. The current terms of the stimulus package are as follows:

 • Each individual will get $1,200 (amount could change based on tonights congressional meetings) in the mail from the treasury department.
 • Families will get $1,200 per parent, $500 per dependent. (A family of 4 will get $3,400)
 • To qualify for the full stimulus payment, individual AGI needs to be less than $75,000. $150,000 for married couples.
 • Individuals making over $75,000 will have the stimulus payment reduced by 50 dollars for each 1000 dollars they make, the stimulus will be capped at $99,000, meaning if you make over $198,000, you won’t get anything.
 • Families making over $150,000 will have the stimulus payment reduced by X dollars for each X dollars they make, the stimulus will be capped at $190,000, meaning if you your family made over $198,000, you won’t get anything.
 • The amounts will be based on your 2018 tax returns.  If you didn’t file tax returns in 2018 but filed in 2019, then the amounts will be based on 2019 tax returns.

In order to get the stimulus payment delivered to you, you will need to make sure your address with the IRS is current.  If you have moved since 2018, we highly recommend filing out the change of address form with the irs.  The link for the form is here: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8822.pdf

This is a simple form you can fill out on your own.  If you need help, we can help you for a service fee of $50.

Issue #3: Small Business Administration Loans from SBA.GOV due to COVID-19

Issue #3: Small Business Administration Loans from SBA.GOV due to COVID-19

Summary: SBA offers Economic Injury Disaster Loans for up to $25K with no collateral, up to $2M with collateral.  Low interest rates. Can’t refinance existing debt with this money, and you will need insurance.

To help small businesses make payroll and keep their businesses active, the federal government has instructed SBA to offer Economic Injury Loans with a capped interest rate, for example maximum interest rate in Illinois is 3.75%.  Currently all 50 states qualify for this incentive, and more information can be reached at the following address: https://disasterloan.sba.gov/ela/

Collateral is required for loans over $25,000 and SBA takes real estate as collateral when it is available. SBA will not decline a loan for lack of collateral, but SBA will require the borrower to pledge collateral that is available.

The law limits EIDLs to $2,000,000 for alleviating economic injury caused by the disaster. The actual amount of each loan is limited to the economic injury determined by SBA, less business interruption insurance and other recoveries up to the administrative lending limit. SBA also considers potential contributions that are available from the business and/or its owner(s) or affiliates. If a business is a major source of employment, SBA has the authority to waive the $2,000,000 statutory limit.

EIDL cannot be used to fefinance long term debts and has insurance requirements on the loan.  To get more information about this program, please speak with your bank and let us know if you will be needing any documentation regarding your loan application.

Issue #4: Mortgage / Rent Assistance / Credit Card Payments / Auto Loans

Issue #4: Mortgage / Rent Assistance / Credit Card Payments / Auto Loans

Summary: No Federal or State Guidance regarding rent / mortgage assistance.  Future developments are expected.  Call your bank / banker and credit card companies if you won’t be able to make a payment.

Although there is no federal or state guidance regarding Mortgage Forbearance and Rent Assitance, many financial institutions are offering help based on what they have decided their clients need.  I personally received a phone call from my bank stating that if I will need to go into forbearance due to COVID-19, my bank has a program for delaying payments up to 90 days.  At this point I am not sure how other banks are dealing with this, but if you are currently in financial trouble, and won’t be able to make payments, please call your bank / banker in order to make sure that they have a program first prior to skipping a payment.  Otherwise skipped payments may violate your agreement, and you may go into foreclosure and have a deragotary mark on your credit.  This information may apply to your credit card payments as well as auto loans as well.

Issue #5: Insurance Payments

Issue #5: Insurance Payments
There has also been no federal or state guidance regarding insurance payments.  But many insurance companies are offering help in terms of flexibility options in order to reduce the burden on their clients.  This only applies to legitimate cases of hardships. Please contact my office if you are currently insured with us and need help regarding your policy.

Issue #6: Rideshare Operators (Uber / Lyft / Others)

Issue #6: Rideshare Operators (Uber / Lyft / Others)
Due to many states’ Shelter-In-Place orders, rideshare business has been impacted like many other businesses.  Traditionally ride-share has been a contractor / self-employment job that doesn’t qualify for unemployment.  However, news articles have been circulating that they may make an exception due to the COVID-19.  More information could be reached at this address: https://www2.illinois.gov/ides/Pages/default.aspx

Issue #7: Trucking Companies and Hours of Service Rules

Issue #7: Trucking Companies and Hours of Service Rules
FMCSA recently suspended hours of service regulations for direct releif efforts of the COVID-19 outbreak.  Illinois has also waived overweight permits if the hauled load supports emergency relief efforts inteded to meet the needs of food, medical supplies, equipment regarding COVID-19 and personnel that provides medical or other emergency services.  Many rest areas have been closed in different states, so the companies and drivers need to stay vigilant regarding their drivers’ rest.

We will share more information with you as it becomes available.

Sincerely,

Orkun Ozkaymak CPA

Türkçe COVID-19 Mesajımız

Değerli Özfield Müşterileri,

COVID-19 sebebiyle, birçok devlet çalışanı ve sağlık uzmanları sosyal mesafeyi korumamızı öneriyor. Bu olabildiğince dışarı çıkmamayı ve virüs kapmış yada taşıyanlardan uzak durmayı gerektiriyor.

Özfield’da, ben ve çalışanlarım hala servisinize açığız. Ancak randevunuzu ertelemek, yada dokümanlarınızı bize email yoluyla göndermek isterseniz, uzaktanda vergi beyanlarınızı hazırlayabiliriz. 

Bu kritik ve hepimizin duyarlı olması gereken ortamda da size uzaktan vergi ve sigortalarınızda yardımcı olmak hepimizin güvencesi olacaktır.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Sağlıcakla kalın. 

Sevgi ve saygılarımla,

Orkun Özkaymak, CPA

Our COVID-19 Message

Dear Ozfield Clients,

Due to COVID-19, many government officials and health experts are recommending social distancing.  This means staying home as much as possible to avoid contact with other people who might be exposed to the virus.

At Ozfield, our office is still open for business and my staff and I are still available. However, if you choose to postpone your appointment, or if you decide it’d be better that you email us your document so that we can help prepare your tax returns remotely, we can work in that manner as well, in fact we encourage it.

During these critical times, for our safety and yours, remotely servicing your tax and insurance needs will be to all of our benefit.

Thank you for your time and stay safe.

Sincerely,

Orkun Ozkaymak, CPA

Qualified Opportunity Zones

Qualified Opportunity Zones and the 2017 Tax Cuts and Jobs Act

I get many questions from clients regarding the new opportunity zones changes in the tax law. Without getting into any investment advice or tax advice, I’d like to make the following resources available to you:

Q: What is an Opportunity Zone?
A: An opportunity zone is a community nominated by the state and certified by the Treasury Department as qualifying for this program. As of December 14, 2018, you may follow this link to see if your community qualifies (you will need excel for this list): https://www.cdfifund.gov/Documents/Designated%20QOZs.12.14.18.xlsx

There are approximately 8700 opportunity zones as of this writing.

Q: The spreadsheet looks really confusing, is there a map that can help me pick these zones?
A: Well, yes. US Department of the Treasury has a convenient map that you can only use with flash enabled browsers (Internet Explorer or Flash Add-on to Chrome). That link is here: https://www.cims.cdfifund.gov/preparation/?config=config_nmtc.xml

Q: I am new to Opportunity Zones, how can this benefit me?
A: There are three ways an Opportunity Zone Fund Investment can provide tax savings:
1. Tax Deferral through 2026
2. No tax on 10% or up to 15% of deferred gains
3. No tax on appreciation.

If you’d like additional information regarding these potential scenarios, please email us and let us know if you’d like our help. tax@ozfield.com

A Map of Chicagoland Opportunity Zones